30 Aralık 2015 Çarşamba

AĞRI TAŞERONLAŞMAYA DUR DEDİBölgenin hava şartlarına ve yaşanan olumsuz sürece rağmen Ağrı Şubemiz taşeronlaşmaya karşı ciddi bir ses yükseltti. 

Tüm taşeron çalışanlara yönelik kadro talebimiz için imza toplandı, basın açıklaması yapıldı, bildiri dağıtıldı. Yapılan basın açıklamasında şunlar söylendi:Taşeron işçilik ile,  işçilerin haklarını elinden aldığı düşük yaşam koşullarına mahkum edildiği vurgulandı.Taşeron işçiliğin yaygınlaşmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi, işçilerin sendikasızlaştırılarak toplu sözleşme gibi temel haklarından yoksun bırakılması olduğunun belirtildiği açıklamada bu sayede işverenler işçiler üzerinde maaş baskısı yaratarak ücretlerin düşük olmasını ve emek maliyetinin düşmesini sağlıyor denildi. 

Devlet de taşeron işçilik ile hizmet alımı yoluyla kamu personeli üzerindeki ücret baskısını sürdürürken, devrettiği alanlarda özel sektörün daha yüksek karla çalışmasının yolunu açıyor. Taşeronlaşma sendikasızlaştırma aracı haline getirilirken taşeron işçiler sendika istiyor.