15 Kasım 2017 Çarşamba

Taşeronluk Sisteminin Faturasını Ödemeyeceğiz


Ege Üniversitesi yönetiminin yapacağı yeni ihalede bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek işçi sayısını azaltma ve maaşları düşürme kararı almasına karşı Sendikamız DİSK İzmir 7 No’lu Şube’nin Ege Üniversitesi 1 No’lu Yemekhane önünde yapacağı basın açıklaması Rektörlüğün kolluk güçlerini çağırarak engellemesi nedeniyle Ege Üniversitesi girişinde yapıldı.

İşçiler,  “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” pankartının altında üniversitenin kapısına yürüyerek,  “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İş ekmek yoksa barış da yok, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “İşten atmalar yasaklansın” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını atarak üniversite yönetiminin tutumunu protesto etti.
İşçilerin üniversite girişinde toplanması sonrasında basın açıklamasını okuyan Sendikamız İzmir 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, işçilerin yeterince zor şartlarda büyük ve özveri ile ve düşük ücretlerde çalıştıklarını belirterek, "Bütçesel problemlerin sebebi işçiler olmadığı gibi, bu sorunların işçi arkadaşlarımızın işten çıkarılması ve maaşlarının düşürülmesi ile de sonlanmayacağı ortadadır. Sebep ne olursa olsun faturanın işçi arkadaşlarımıza çıkarılması kabul edilemez bir durum" dedi.
Ege Üniversitesi'nin hocaları ve öğrencileri gibi işçilerinin gerçek özneleri olduğunu ekleyen Köroğlu, "Özellikle öğrenci arkadaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için gerekli olan tüm çalışmaları büyük bir gayretle gerçekleştirmektedir. İşçi arkadaşlarımızın iş akitlerine son verilmesi ve ücretlerinde düşüş yapılması halinde bu zamana kadar yürütülen işlerde fiziksel kapasite ve ruhsal gerekçelerle aksamalar ve eksikliklerin olacağı pek tabidir. Dolayısıyla bu durum yalnız işçileri değil bir yönü ile öğrencileri de ilgilenmektedir"açıklamasında bulundu.
Rektör ve daire başkanları ile yaptıkları görüşmelerden işçilerin lehine sonuç çıkmadığının bilgisini veren Köroğlu, "Dolayısıyla buradan 'Ege Üniversitesi Yönetimini' bir kez daha uyarıyoruz. Hiçbir arkadaşımızın iş akdinin sonlanmasına ve ücretlerinin düşürülmesine müsaade etmeyeceğiz. Üniversite Yönetimi bu planlamasından vazgeçmediği takdirde Tüm işçi arkadaşlarımızla mücadeleden vazgeçmeyip eylemlik halimiz devam edecektir" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder